KÜLTÜR TUĞLASI MODEL VE DOKULARI

Ürün renk ve uygulama örnekleri için tıklayınız
   

Neden Kültür Tuğlası ?

Son yıllarda mimari projelerde en çok tercih edilen tuğla kaplama malzemesi kültür taşı ve kültür tuğlası oldu. Kültür tuğlası orijinal tuğla görünümüne sahiptir ve uygulanan alanlarda, mekânlara aynı sıcak ve antik görselliği kazandırır. Tuğla çok eski yıllardan beri köprü, kale, kule gibi yapılarda, ev, saray, han, hamam gibi binalarda ana yapı malzemesi olarak kullanıldı. Modern mimaride tuğlanın yerini hazır betonlar aldı. Ama tuğlanın sağladığı estetik kültür tuğlası ile binalarda yeniden yaşatılmaya başlandı. Şimdi yapıların hem dış duvar kaplamalarında hem de iç mekân dekorasyonlarında kültür tuğlası vazgeçilmez kaplama malzemesi oldu.

Dekoratif kültür tuğlası Çeşitleri öncelikle mekânlara antik, doğal ve sıcak bir görsellik kazandırıyor. Tarihi dokuları ve doğanın güzelliklerini mekânlarında yaşatmak isteyenler için en ideal seçenektir. Bunun yanında ısı ve ses yalıtım özelliği, kolay uygulanabilmesi, uzun ömürlü olması, bakım ve temizliğinin kolay olması, yüksek dayanımlı olması gibi özellikleri de diğer avantajlarıdır. Orijinal tuğlaya göre çok daha hafif ve ince olması nedeniyle kolayca uygulanabiliyor ve uygulama alanında alan kaybına neden olmuyor. Uzun yıllar bozulmadan kullanıldığı için mekânlarda boya badana gibi bakım masrafları olmuyor. Bu özellik kültür tuğlasını diğer kaplama malzemelerine göre daha ekonomik yapıyor. Mekânlara sağladığı estetik ve diğer avantajlar düşünüldüğünde kültür tuğlası fiyatları çok yüksek değildir. Metrekare olarak 50 lira ile 100 lira arasında değişen fiyatlarla kültür tuğlası alınabilir. Tabi toplam maliyet uygulama alanının büyüklüğüne bağlı olarak değişecektir. Uygulama alanına gerekli olan tuğla miktarının belirlenmesi için alanın uzunluk ve yükseklik ölçüleri alınıyor. Tek bir duvara uygulanabileceği gibi komple duvarlara da uygulanabiliyor. Kültür tuğlası çeşitleri arasında en çok tercih edilenler harman tuğlası, antik tuğla, eski tuğla, rustik tuğla, Slimfix gibi çeşitlerdir.

Kültür Tuğlası Uygulama

Her yapı için istenen kültür tuğlası dokuları  tercih edilebilir. Kültür tuğlaları dış cephe duvar kaplamalarında, ev, ofis, cafe, restoran, mağaza, otel, okul, hastane gibi mekânların iç cephe dekorasyonlarında kullanılıyor. Bahçe duvarlarında, şömine, barbekü, ocak duvarlarında, tv ünitesi arkasında da kullanılıyor. Farklı kombinasyonlarla farklı dekorasyonlar yaratılabiliyor. Otantik, şık, modern bir mekan için en doğru tercih kültür tuğlalarıdır. Arkhestone olarak  tuğla kaplama alanında yüzlerce Country Stone dekoratif kültür tuğlası doku ve çeşitlerinin  satışını yapmaktayız.